MSO möter Daniel Adams-Ray
För allra första gången kliver Daniel Adams-Ray upp på scen tillsammans med en symfoniorkester – och det händer här, i vår konsertsal. Tillsammans med Malmö SymfoniOrkester och ett femmannaband bjuder han in till en kväll med sina mest hyllade låtar och älskade hits. Upplev en resa genom drygt 20 års musikskapande med en av Sveriges mest respekterade artister.
Daniel Adams-Ray har en unik plats på den svenska musikscenen. Han slog igenom 2004 med Snook och 2019 kom solodebuten ”Svart, vitt och allt däremellan”. Sedan dess har han alltid gått sin egen väg, och album för album fortsatt att leverera musik som rör sig fritt över genrer, alltid fylld av experimentlust. Hans låtar vandrar mellan hiphop och soul till pop, elektronisk musik och svensk visa. I hans texter möter det personliga det politiska, och träffar rakt in i hjärtat.
Tidigare i år släppes det femte soloalbumet ”Pandemi, Palestina och Heartache”. På skivan flyter han, på sitt säregna karakteristiska vis, mellan olika genrer där texter om hjärtesorg, mänskliga rättigheter och vår samtid är bindväven i hans musikaliska universum.
I november samlas vi för att uppleva allt detta tillsammans. En kväll där Daniel Adams-Rays innerliga texter och melodier får nya dimensioner i mötet med Malmö SymfoniOrkester – under ledning av Christoffer Nobin. Välkommen till en konsert där musiken, texterna och känslorna står i centrum.
Medverkande
- Daniel Adams-Ray Artist
- Under 20 år har Daniel Adams-Ray skapat rap, pop, mode och design. Alltid med en oupphörlig vilja att förändra och hitta nya uttryckssätt att fånga sin samtid på. 2004 släpptes Daniels och Snook-kollegan Oskar Linnros debutalbum "Vi vet inte vart vi ska men vi ska komma dit" och två år senare uppföljaren "Är". Därefter startade han street couture-märket Lagom som premiärvisades på Köpenhamns modevecka 2007. 2010 solodebuterande han med "Svart, vitt och allt däremellan" och sedan dess har det blivit totalt tre album och två EP:s under eget namn och ett internationellt projekt under pseudonymen Human. 2025 släpptes senaste albumet ”Pandemi, Palestina & Heartache”.
- Christoffer Nobin Dirigent
- Christoffer Nobin har etablerat sig som en av Skandinaviens mest intressanta och efterfrågade dirigenter i sin generation. Hans dubbla utbildningar från musikhögskolan i Malmö (klassisk sång samt komposition) och hans solistdiplom i orkesterdirigering från musikkonservatoriet i Köpenhamn har gett honom både bredd och ett stort djup i sitt musicerande. Christoffer samarbetar med alla stora svenska och danska symfoniorkestrar och operahus och har även haft stora framgångar med orkestrar som London Symphony Orchestra och Deutsche Kammerphilharmonie.Läs mer
- Malmö SymfoniOrkester
- Malmö SymfoniOrkester (MSO) är en av Sveriges ledande symfoniorkestrar med hög internationell nivå och en bred klassisk orkesterrepertoar men även en stark förankring i nutida repertoar med beställningsverk av vår tids ledande tonsättare.Läs mer
Mat & dryck på Malmö Live

Det finns Pausbokning i samband med detta evenemang.
När du förbokar mat- och dryckeservering ser vi till att maten är färdig och uppdukad på plats. Information om mat- och dryckesbokning publiceras löpande.
LÄS MER OM PAUSSERVERING